Varno tudi na dolgih poteh
Ne zanašajte se zgolj na asistenčne sisteme. Niso narejeni za to, da vozijo namesto vas.
Predvidevanje, koncentracija, varnostna razdalja in dobro načrtovanje - to so osnovni nasveti in ključne pozitivne navade, ki bi se jih morali držati vsi, pa naj bo pot pred nami dolga ali kratka. Pri dolgih vožnjah je dobro načrtovanje poti še toliko bolj pomembno, pri tem pa to, ali pot že poznate ali ne, ne igra posebne vloge.
Pozorno razmislite in določite čas, ko se boste odpravili na pot. Načrtujte postanke in preden odrinete, si dobro oglejte vso svojo pot in okolico na zemljevidu. »Če se zgodi kaj nepredvidenega in boste morali denimo narediti obvoz, boste tako veliko manj negotovi. Velja pa preveriti tudi vremensko napoved,« pravi Karel Mulač, vodja oddelka za varnost v prometu pri Škoda AUTO.
Lažen občutek varnosti
Izjemno pomembno je, da se na pot ne odpravite utrujeni. Utrujen voznik je nevaren voznik. Če ste budni že 18 ur, namreč vozite, kot bi imeli v krvi 0,5 promila alkohola.
Mikro spanje (več o tem preberite tukaj) je zato lahko izjemno velika nevarnost na dolgih in utrujajočih vožnjah. »Če niste jutranji človek, se ne odpravljajte na pot prezgodaj. In če greste običajno v posteljo zgodaj, ne načrtujte odhoda sredi noči,« pravi Mulač. Nesreče zaradi mikrospanja se pogosto zgodijo pri visokih hitrostih, zato so posledice lahko izjemno hude. Veliko vozil ima sistem za zaznavanje utrujenosti voznika. »Če se pojavi takšno opozorilo, je čas za odmor. Ne ignorirajte ga.«
To pa nas pripelje do še enega pomembnega nasveta. Vozniki bi namreč morali vedeti vse o svojih avtomobilih, kar še toliko bolj velja pri dolgih vožnjah. Spoznajte vso tehnologijo, ki jo ima vaš avtomobil, in uporabljajte asistenčne sisteme, ki vam lahko pomagajo, kot je sistem Travel Assist. »Celo pozoren voznik lahko spregleda kakšne informacije iz okolice, denimo trenutno omejitev hitrosti. Asistenčni sistemi lahko pri tem pomagajo, narobe pa se je nanje povsem zanašati - ne pozabite, narejeni so zato, da vam pomagajo, ne pa da vozijo namesto vas.«
Preprosti obroki in podcasti
Na vašo utrujenost vpliva tudi hrana in pijača pred in med vožnjo. Lakota vpliva na vaše razpoloženje in zmožnost koncentracije, zato nikar ne vozite na prazen želodec. »Toda izberite lahko, hitro prebavljivo hrano, ki ne bo obremenila telesa in vas utrudila. Pijte tudi veliko tekočine, saj lahko dehidracija povzroči težave s koncentracijo, in to tudi, če ste doma na kavču.«
In čeprav je osredotočenost na vožnjo ključna, moramo omeniti tudi razvedrilo. Toda le takšno, ki vozniku omogoča, da se osredotoči na cesto in promet. »Dolge vožnje so lahko monotone, zato se je težko koncentrirati. Če poslušate glasbo, nikar ne izberite preveč sproščujoče. Dobra izbira so avdio knjige in različni podcasti. Za poslušanje lahko uporabite svoj mobilni telefon - s sistemom vozila ga lahko povežete denimo prek Bluetootha.«
Nočna vožnja
To je posebna vozniška disciplina. Prometa je ponoči običajno manj, a vidljivost je precej slabša. Sodobni avtomobili z izpopolnjenimi žarometi pri tem vozniku močno pomagajo, a kljub temu je tu še nekaj nasvetov, ki vam bodo vožnjo olajšali. Pravilno uporabljajte dolg svetlobni snop. Luči zasenčite takoj, ko zagledate nasproti vozeče vozilo ali se od zadaj približate vozilu, ki vozi pred vami. Sodobni matrični LED žarometi so odlična pomoč - samodejno zatemnijo dele žarometov, ki bi lahko zaslepili druge voznike.
Da drugi avtomobili ne bi zaslepili vas, nikoli ne glejte neposredno v njihove žaromete. »Svoj pogled poskusite usmeriti v desni rob cestišča. Vaš periferni vid vam bo omogočil normalno vožnjo v taki situaciji.«
Preden se odpravite na pot, torej razmišljajte in načrtujte. Naredite si dobro okvirno predstavo o poti, ki vas čaka, nanjo pa se odpravite spočiti in seznanjeni z vsemi funkcijami vašega avtomobila, ki jih morda sicer ne uporabljate prav pogosto, a vam lahko na dolgih vožnjah pridejo še kako prav. Tako boste na cilj prispeli živi in zdravi.